Çocuklar Yönder Kolejinde Neden Mutlu?

Kullanıcı avatarı
Emine
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Çocuklar Yönder Kolejinde Neden Mutlu?

Mesaj gönderen Emine » 24 Ağu 2017, 17:32

İnternette önceki yıllarda Yönder Koleji hakkında yorumlarımı ( http://www.okulum.org/viewtopic.php?f=2460&t=436 ) okuyan velilerden okul hakkında hala memnun musunuz? Çocuğum çok başarılı bu okulda çok mutlu çocuklar diye duyum aldık laylaylom oyunla mı geçiyor zaman? Akademik olarak endişe duyuyoruz şu okul teogda 1. ymiş aklımız karışık gibi tavsiye istekleri alıyorum. Tek tek yardımcı olmaya çalışsam da toplu olarak kendi görüşümü buradan da merak edenlere açıklamış olayım.
Biri 2. sınıf biri 6. sınıfa geçen okullarını çok seven kızlarım var. Okulunuzda neden mutlusunuz diye sordum. Büyük kızım Ceylin okula girerken çıkarken güvenlik görevlisi abiler bize hoş geldin Ceylin günaydın, iyi akşamlar Ceylin gibi adımızla hitap ediyor. Öğretmenler ve tüm çalışanlar güleryüzlü. Sınıfta ödevini yapmayan bir arkadaşımıza yönderimiz (öğretmen) kızdı diyelim teneffüse çıkınca yanağını sıkıp sohbet edip gülüşüyor kişisel değil davranışa tepki var dedi. Küçük kızım Miray da İngilizce dersi çok eğlenceli ve matematik dersinde fındıkla toplama yapıyoruz, etkinlik derslerimizi kendimiz seçiyoruz, yüzme dersini seviyorum dedi 😊 İlkokulda seçmeli 4 etkinlik dersi var hergün hangi derse gireceklerini dönem başında seçiyorlar bu da sevdikleri etkinliklere kendileri karar verdikleri için özgüven gelişimini sağlıyor. Büyükler nedense çocukların laylaylom boş derslerde mutlu olacağını düşünüyor oysa çocuklar eğlenceli bir şekilde öğrenmekten , özel hissettirilmekten ve yaptıkları bir yanlış yüzünden tavır alınmamasından mutlu oluyorlar bu nedenle 2 yaşından beri bu ne? Bu ne? diye günde yüzlerce kez soru sormaları. Bu nedenle yeni bir şey öğrendiklerinde heyecanla paylaşma istekleri. Öğrenmenin zevkiyle mutlu olunan bir kurum olmalı okul. Testler altında ezilinen bir yer değil. Ödev konusunda sorular var yeterince ödev veriliyor mu? Bazı veliler çocuk ödev yapmaktan başını kaldıramasın istiyorlar, senin ödevin yok mu diyerek evdeki zamanda başını dersten kaldırmasın istiyorlar. Daha önce bulunduğumuz kurumlarda ki ilkokul 1 ve 2 den bahsediyorum günlük çözülmesi gereken test sayısı vardı. Birbirinin aynısı rakamları değiştirilmiş onlarca soru. Ceylin her gün okul çıkışı dans sporu ve yüzme antrenmanları olan bir çocuk oturup 4 saat bence gereksiz test çözmeye vakit ayıramaz. Okuldan çıkınca yarım saatlik sürede ödevlerini yapıyor. Sınavlara çalışacak çok vakti de yok dersi derste öğrenmesi gerekiyor not ortalaması 98 sınav öncesi 10 dk genel bir tekrar yapması yeterli oluyor. Derste öğrenmemiş olsa sabaha kadar da otursa çalışsa o notları alamaz. Üstün Dökmen şişirme notlarla devlet okullarındaki çocukların hakkını yemeyeceğiz dediği için biraz da bu okula kayıt yaptırmıştım. Kul hakkı benim için her türlü yarışın ötesinde. Her öğrenciye eşit değil adil davranılmalı. Dersi dinlemeyip dalga geçiyorsa zayıf alsın herkesle eşit olacak okul ortalaması yüksek görünsün diye 100 değil. Önceki okulumuz her sınavda başarı reklamı yapan bir okuldu. Başka okullardaki ulusal yarışmalarda sınavlarda 1. olmuş çocukları toplayıp kendi başarıları gibi gösteriyorlardı. Ceylin Yönder'e gelmeden önce dansla bir alakası yoktu seçmeli etkinlik dersinde dansla tanıştı ve ilerleteceği kurslara yönlendirildi. Şu an dans sporunda Türkiye 1.likleri var. http://www.yeniasir.com.tr/ozel/2017/05 ... yuk-basari Etkinlikler profesyonel yapmıyor çocukları ama onlarca etkinlikte neye yeteneği var neyi seviyor keşfediyor çocuk ve bir şekilde dışarıdan kulüplerle ilerletiyor.
Gelelim Teog ' a çocuk gece gündüz test çözdü 4 sene ortaokulda hiç bir spor sanat faaliyeti olmadı sıkı disiplin teog 1. si oldu, lisede 4 sene gece gündüz ders çalıştı iyi bir üniversiteye gitti 6 sene orada deli gibi çalıştı doktor oldu. Mutlu olacağının garantisi var mı? Eşi kötü biri çıkabilir , iş yeri problemli olabilir. Mutlu olacağının garantisi olmayan bir gelecek için çocukluğunun en güzel günlerini elinden almaya değer mi? Ayrıca dersi derste öğrenerek günde 300 soru çözmeyerek de sınavlara hazır bulunabilir çocuk. Tatil ödevlerine bakalım. Her dersten ödev vermişler örneğin matematik 100 lerce benzer problem yok. 3 adet kendileri problem yazacak verilen konuya uygun ve çözümünü maketle de yapacak. Türkçe bir kitap okunarak verilen sorulara okunan kitaba göre cevap verilecek. İspanyolcada bir tatilleri anlatılacak İlkokul 1 tatil için de İngilizcede videolara göre sorular cevaplanacak . Matematikte kendi yapacakları toplama oyunu Türkçede günlük yazma 10 tane kitap okuyup anladığını yazma gibi ödevler vardı tatil için. Ödev yok diye birşey yok. Bence hiç olmasa da sorun değil. Çocuklar kitap okumayı sevdikten sonra illaki biri ödev vermese de okur o bilinci almaları, öğrenmeye hevesli olmaları önemli.
İngilizce konusunda tedirgin olan velilerden özellikle İngilizce öğretmeni velilerden sorular alıyorum. İngilizce öğretmeni olsam çocuğum İngilizce öğrenmiş mi diye tedirgin olmam evde de ingilizce konuşur pratik yapabilirsiniz. Bazı arkadaşlar İngilizcesi iyi diye bazı okullara mezun olana kadar ev alabileceği paralar veriyor. Benim görüşüme göre yabancı dil nankör, yurtdışından gelen kişiler bile konuşmaya konuşmaya unutuyor. İlkokulda çocuk çok iyi öğrense de ortaokul lisede üniversitede aynı düzeyde kullanabilecekmi? Şu an Cambridge sınavlarında Ceylin tarafsız bir şekilde değerlendirildi. Sertifikalarında gayet başarılı olduğu yazıyor ancak bu konuda iddiaya girmek çok iyi demek de yersiz sadece yabancı dil ile isim yapmış okula verilecek parayla üniversite çağında yurtdışında pratik yapma imkanı vermek bana daha mantıklı geliyor. Çünkü ingilizce konuşulan ülkeden gelip ailede yabancılar var ve kendisi İngilizce öğretmeni olup çocuğunun İngilizceyi unuttuğunu söyleyenler var o nedenle bu dil konusu yurtdışında pratik yapmakla alakalı inşallah Allah maddi olarak o imkanları da sağlar ileride gönderebiliriz çünkü dil konusu iş hayatında olmazsa olmazlardan. Okul yurtdışı bu imkanları da sağlıyor çeşitli projeler için farklı ülkelere gidiliyor. Allah öncelikle evlatlarımıza sağlık versin, çünkü sağlık olmayınca herşey boş ve anlamsız. Umarım merakları giderebilmişimdir. Mutlu çocuklar, mutlu yarınlar 💜
    • Anne kalbi, çocuğun okuludur.
Resim

“ÖZEL İZMİR YÖNDER ORTAOKULU” sayfasına dön