İzmir Yönder Koleji Hakkında Yorumum

Kullanıcı avatarı
Emine
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

İzmir Yönder Koleji Hakkında Yorumum

Mesaj gönderen Emine » 06 May 2015, 11:59

Kızım 2 yıl Yamanlar Özyurt Koleji'nde okuduktan sonra 3. sınıfta eğitim konusunda inanılmaz detaycı titizlikte inceleyen bir anne olarak eşimle birlikte eğitimine İzmir Yönder Koleji'nde devam etmesine karar verdik. Kızım önceki okulunda akademik olarak çok başarılıydı özet olarak sadece akademik eğitimi yeterli görmediğimizden sanat, spor alanında o okulda önü kapalı olduğu için okuldan aldık. Başta o okula gönderme ve okuldan alma nedenlerimin detaylarını yazımın sonunda vereceğim blog adresimde görebilirsiniz.
Yönder Koleji'nde okul 4 dönemden oluşuyor okullar 1 hafta erken açılıp 1 hafta geç kapanıyor. Okul döneminde 2 tane 1'er haftalık daha fazla tatil yapmış oluyorlar böylece. Her dönem sonunda izleme çalışması geri bildirim formu gönderiliyor, beceriler/kazanımlar raporunda tüm derslerde ayrı ayrı hangi konuları işlemişler ve o konularda çocuk yeterli mi veli takibini yapabiliyor.

Resim

Her gün normal ders dışında seçmeli etkinlik var. Bu derslerin içeriği boş değil. Örnek önceki okulunda tek seçmeli ders vardı. 1 sene seçmeli İngilizce dersine girdi normal İngilizce dersi verimli olduğu halde seçmeli İngilizce'de tüm sene boyunca tiyatro oyununda söyleyecekleri 3 cümleyi tekrar edip durdular. Burada seçmeli İngilizce'de gerçekten dersin dolu dolu işlendiğini fark ettiğimde, olması gerekenin aslında bu olması, normal karşılamam gereken bir durumken sevinmem tuhaf oldu :lol: Şu ana kadar 1 sene içinde Bilim Proje, Doğal Yaşam Üretim, Piyano, Hentbol, Basketbol, Dans, İngilizce, Seramik, Yönder Habercileri, Jimnastik gibi farklı dersleri seçti. Hepsinde inanılmaz güzel şeyler öğrendi her dönem farklı branşlarda deneyim fırsatı bulması ne yazık ki her okulda yaşanabilecek bir fırsat değil. Bütün derslerde öğrenci sayısı öğretmenin tek tek ilgilenebileceği sayıda. Yönder Habercilerinde 3 kişiydiler, İngilizcede 4 kişi, piyanoda 6 kişi var ve öğretmen tek tek ilgileniyor. Çok sevdiği dansa mesela 4 dönemdir devam ediyor. Çocuğun neye yeteneği var farklı alanlarda kendini deneyebilme fırsatı ortamı bulması bunu profesyonel bir ortamda yaşaması inanılmaz güzel. Her dönem sonunda o dönemki seçmeli derslerle ilgili sertifika veriliyor.

Resim

Resim

Dans dersinde yönderleri Berkehan Dural profesyonel, marka olmuş bir isim. Sürekli tv kanallarında dans içerikli programlarda yer alıyor. En son 23 Nisan şenliğinde dans ederlerken çocuklarımızı görme fırsatımız oldu toplu halde. Yüzlerindeki mutluluğu ve yaşam enerjilerini görmek her şeye bedel. :idea:

Resim

Okulda kahvaltı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı veriliyor. Önceki okulunda kahvaltı yapıp servise yetişmesi için daha erken kalkması gerekiyordu gözünü açar açmaz bir şey yemek zor oluyordu. Burada sınıfça kahvaltı yapmaları çok güzel. Okulun kantininde abur cubur satılmıyor. Meyve, kuruyemiş tarzı şeyler var. Çocukları sağlıklı beslenmeye yönlendirmeleri de güzel.

Okul her zaman hijyenik, tuvaletler koridorlar pırıl pırıl. Öğretmeninden personeline herkes güler yüzlü , canayakın özenle seçilmiş insanların bir araya geldiği bir kurum desem abartmış olmam :)

Önceki okulunda bilgisayar dersinde paintte çizim yapmayı öğrettiler 2 senede kalan zamanda da oyun oynayabilirsiniz dediler hep. Burada Bilişim Teknolojileri yönderi Özgür Çoban'ın 1 yılda gerçek hayatta kullanabilecekleri mail gönderme alma, sunum hazırlama, mail grubuyla arkadaşlarıyla haberleşme tarzında işine yarayacak şeyleri öğretmesi inanılmaz hoşuma giden bir durum oldu.

Müzikle ilgili de kızım okul korosunda, katılmak isteyenler bir seçmeden geçip öğretmenin uygun gördüğü yeteneği olan çocuklarla devam ediyorlar. Haftada bir akşam okul sonrası koro çalışmasına kalıyor, servis ders bitiminde eve getiriyor. Müzik yönderi Melike Özyavuz disiplinli çalışmayı çocuklara aşılayan bir öğretmen. Seçmeli keman dersi de var kızım piyanoyu seçti çok istiyordu bu okulda buna fırsat bulabilmesi de bizi mutlu etti, okul dışında bir kursa göndermemize gerek kalmadı. Birkaç ders sonunda okulun piyano dinletisinde çalma fırsatı oldu. Kendilerine olan özgüvenlerinin gelişmesi açısından çok iyi bir durum.

Resim

Bir hafta beden eğitimi bir hafta yüzme dersleri oluyor. Kızım okulun yüzme takımına seçildi bu nedenle haftada 3 gün okul sonrası 1 saat yüzmeye kalıyor, servis yine ders bitiminde getiriyor. Beden eğitimi yönderi Tülay Gökçe ve yüzme yönderi Cemil Tosun saçlarını kuruturken bile çocuklara yardımcı oluyorlarmış sağolsunlar :lol: Buna mecburiyetleri yok örneğin ama bazı şeyleri içlerinden gelerek yapmaları ne kadar doğru insanlarla çalıştıklarını gösteriyor. :ugeek: Cemil Bey kızımın durumu hakkında bilgilendiriyor sporda başarılı olabileceği alanlar konusunda Ceylin'i yüreklendiriyor her zaman pozitif ve etrafına neşe saçan bir insan. Kızım haftada 2 gün de Şavkar Spor Kulübü'nün yüzücüsü oraya gidiyor. Bu yorucu tempoya rağmen çok mutlu :idea:

Resim

Resim

Resim

Kütüphanede ders aralarında internete girebiliyorlar gözetim altında, kızımla mailleşiyoruz arada bu yaştaki çocuklarda aileden bağımsız bir şey başarabilmek de özgüvenleri açısından olumlu. Kütüphane Yönderi Osman Torun'la Yönder Habercileri dersinde internette araştırma nasıl yapılır, doğru içerik bulma ve görsel toplama ile ilgili çalıştılar bir dönem.

Resim

Görsel Sanatlar Yönderi Ayşe Tuğçe Aygün. Kızım resimde kendini pek yetenekli bulmazdı, öğretmeni yetenekli olduğunu söyledikçe daha bir hevesle severek resim yapmaya başladı.

Resim

İngilizce ders yönderi Gamze Tuna Beset İngilizceyi gerçekten öğrenmesine yönelik İngilizce ödevler veriyor. Dersler çok verimli geçiyor. İngilizce online kitap okuyabilecekleri şifre verildi internetten evde İngilizce kitap okuyabiliyorlar. http://www.renklisepetim.com/index.php/ ... -tanitimi/ Evdeki tüm eşyaların üzerine isimlerini yazdı bir süre öyle kaldı mesela bunlar hafızada yer etmesini sağlayacak şeyler. Yabancı öğretmenleri de var konuşma pratiği yapabiliyorlar. Kızımın telaffuzu çok düzgün bir şekilde çok iyi İngilizce öğrendiğini gözlemliyorum. Hafta sonları tekrar niteliğinde bir yapraklık İngilizce ödevleri oluyor. Tudem'in seviye tespit sınavlarına girdi bu sene 2 kez İngilizce'de hiç yanlışı çıkmadı :ugeek: Bu ay Cambridge English Starters sınavına girecek. Evde çalıştırma girişimim oldu ama öğretmenleri okulda yeterli çalıştırmayı yaptırdıklarını söylediler. İngilizce Bölüm Başkanı Sibel Çokan girecekleri sınavlar, kullandıkları kaynaklar hakkında gerektiğinde bizi bilgilendiriyor. 4. sınıfta İspanyolca dersleri de başlayacak.

Resim

Resim

Eğitim Lideri (okul müdürü) Mehmet Yılmaz'ın normal duruşu bile tebessüm halinde :) çocuklarla içiçe onlarla vakit geçiren bir insan. Biz ilkokuldayken müdür geliyor diye kaçışırdık :lol:

Resim

Eğitim Lideri yardımcısı Arzu Eralp gerekli olduğu durumda anında yardımcı olup bilgilendiriyor sağolsun.

Değişim Uzmanı Gözde Özcan. Çocukların yaşadıkları sorunlarda inanılmaz titizlikle çalışan, çocukları gerekli konularda aydınlatan, kafamıza takılan soruları sıfırlayan çözüm odaklı biri.

Kapıdaki güvenlik okula girişte ne için gelindiğini soruyor, kimse elini kolunu sallayarak okula giremiyor.

Acil sağlık problemleri için okulda revir mevcut. :?:

Kızımın sınıf yönderi Yasemin Arslan kalbinin güzelliği yüzüne vurmuş denir ya aynen öyle :idea: Sınıflarda klasik sistem nedir 2x2 kaç eder kim söyleyecek. Yönder'de sınıf gruplara ayrılıyor. Bu arada sınıfları 13 kişi şu anda. Bu gruplar tartışarak bir sonuca ulaşıyor. Hafta sonu ödev kitapçığı veriliyor ve ödev vereyim de adet yerini bulsun diye değil. Çocuk için gerçekten öğretici okuduğunu anlama ve hikaye yazma tarzında hayal güçlerini çalıştırıcı şekilde düzenlenmiş. Mutlaka bir araştırma ödevi oluyor. Önceki okulunda şu cm kağıda şu kalemle yazılmış bu kadar satır diye kalıp çocuğa verilip ödev verilirdi. Yönder'de şekli önemli değil ister slayt hazırla bilgisayarda istersen kartona çiz, istersen kağıda yaz önemli olan o içeriği öğrenmesi araştırması, şekilci değil daha serbest bırakarak çocuğun yaratıcılığını kısıtlamayacak şekilde. 1 haftalık süresi olan matematik ödevleri oluyor 10 sayfalık istersen bir günde bitir istersen her gün 2 sayfa yap teslim günü önemli. Daha dün öğretmeni veli görüşmesi için çağırdı illaki bir şikayet durumunda değil genel olarak belirli aralıklarla veli ile görüşülmesi fikir alınması bilgilendirme yapılması çocuğun gelişimi açısından faydalı. Okulda veli toplantıları 3 tip oldu bir yönetici ile 10 ar kişilik gruplar halinde genel öneriler fikir alışverişi yapıldı. 2 sınıf öğretmeni tüm sınıf velileriyle branş öğretmenleri gelip genel bilgilendirme verdiler. 3. olarak da her branş yönderi ve sınıf yönderiyle birebir görüşme. Üstün Dökmen'in arada konferansları oluyor okulda. Sınıf Yönderi dönem içinde ders sırasında çocukların fotoğraflarını çekiyor yaptıkları çalışmalarla ilgili portfolyo sununumu hazırlıyorlar. Hem neler öğrendiklerini hatırlıyor, hem kendilerini ifade etmeyi öğreniyor hem de güzel bir anı kalmış oluyor.

Resim

Her ay belli bir konuda değerler eğitimi konusu işleniyor. Bununla ilgili çalışmalar yapılırken çocuğumuzun fotoğraflarını çekiyoruz okul duvarlarına asılıyor. Yardımlaşma, ağaç doğa sevgisi pek çok konuda duyarlılık kazanıyorlar.

Resim

Muhasebede Fatih Mehmet Bulgurcu ve Ayşe Güçlü ödeme konusunda çok yardımcı oluyorlar gerçekten. Kesinlikle para öncelikli bir kurum değil. Kardeş indirimi, grup indirimi, kurum indirimi, erken kayıt indirimi mutlaka bir indirime sahip olursunuz :) Somada babası ölmüş çocuklara ücretsiz eğitim veriliyor. Ayrıca sınav yapıp farklı oranlarda başarı bursu da veriyorlar. Kızım da başarı bursu kazandı. :ugeek:

Üstün Dökmen'i anlatmama gerek yok zaten kişiliğiyle kitaplarıyla tvde yaptığı programlarla herkesin tanıdığı muhteşem bir kişi. Benim için en önemli şey kul hakkına önem vermesi. Biz çocukların notlarını şişirip devlet okulunda okuyan çocukların hakkına giremeyiz dedi. Bu benim için çok önemli akademik eğitimin yanısıra, dürüstlüğe, insan haklarına önem veren; doğaya saygılı bir insan yetiştirmek hedefim. İzmir Yönder Koleji de bu konuda tartışmasız doğru yer :arrow:

Resim

Kızım eski okulunda her gün yüzlerce test çözerdi burada arasıra çözüyor desem yeridir. Tudem'in seviye belirleme sınavına girdi Türkiye genelinde, il genelinde, ilçe genelinde %2 lik dilimde demek ki ekstra kendisini yıpratmadan okulda aldığı eğitimle de başarılı olunabiliyor.

Yönder Kolejinde PYP ve MYP’ye uygun bir eğitim öğretim uygulanıyor. PYP ve MYP, sorgulayan, bağımsız düşünen, bilgili, ilkeli olmayı öğrencilere kazandıran bir sistem. Eğitim Lideri Yardımcısı Sergun Ogelman bu konuda çalışmalar yapan Işıkkent Kolejin'den gelmiş tecrübeli bir yönetici.

Halkla İlişkilerde Gözde Pırasalar gerekli konularda biz velileri bilgilendiriyor. Esra Esperlit çektiği fotoğraflar ve paylaşımlarıyla okuldaki gelişmelerden sosyal medyada da bilgi sahibi olmamızı sağlıyor.

23 Nisan'da çocuk bayramı çocuklara şiir, koreografi ezberletip strese sokmak yerine gerçekten bayram havasında eğlenecekleri şekilde kutlandı. Çocuklar anne babalarıyla eğlenceli yarışlara katıldı, dans etti, şarkı söylediler.

Resim

Kızım okul değiştirmiş olmasına rağmen arkadaşlarına okuluna hemen alıştı, burada da başarısından bir şey eksilmedi. İlave olarak çocukluğunu da yaşayabiliyor :arrow: :ugeek:

Resim

Okulda ders zili, teneffüs zili yok. Zamanı planlamayı öğrenmeleri için saatlerine bakarak girip çıkacakları zamana göre kendilerini ayarlıyorlar.

Çocuklara trafik haftasının önemini de vurgulamak amacıyla yaya ehliyeti düzenlendi. Teneffüste gerektiği şekilde davranmaya yönlendirmek için güzel bir uygulama. İtiş kakış koşuşturmada oluşabilecek kazalara da engel olacağını düşünüyorum.

Beni en çok mutlu eden şeylerden biri de ödev olmamasına rağmen çocuğumun öğrenmeye hevesinin artması. Bir akşam babasına "bana merak ettiğin bir şey söyle" dedi örneğin. Babası yunusların yaşamıyla ilgili bir şey sordu. Bununla ilgili araştırma yapıp bize bir sunum hazırlamış, içeriğiyle görselliğiyle harika bir çalışma olmuş. Merak ettiği şeyleri nasıl öğrenebileceğinin yolunu öğrenmiş olması ve bunu sunuş şekli inanılmaz mutlu etti bizi. :geek:

Çocuğumu Neden İzmir Yönder Koleji'ne Göndermeliyim?
1-Mutlu bir birey olması için (Bu okula gidip mutlu olmayan bir çocuğa rastlamadım)
2-Ezberci eğitimden sıyrılıp severek ve anlayarak eğitim alması için
3-Sanat ve spor alanında yeteneklerini keşfedip ilerlemesi için
4-Daha sosyal ve kendisini rahat ifade edebilen bir birey olması için
5-Dünyada olan olayların farkında bireysel olarak katkıda bulunma hevesini sağlamak için
6-Öğrenmenin zevkini yaşaması için
7-Ödediğiniz her kuruşun karşılığını göreceğiniz için

Resim

Bahsetmediğim bir konu kalmadı sanırım. :lol: Aklında soru olan varsa yardımcı olurum ;)

Yazımın başında bahsettiğim blog yazım. Çocuğumu İzmir’de hangi koleje göndermeliyim?
http://www.renklisepetim.com/index.php/ ... ermeliyim/
    • Anne kalbi, çocuğun okuludur.
Resim

belgin

Re: İzmir Yönder Koleji Hakkında Yorumum

Mesaj gönderen belgin » 15 Ağu 2017, 11:49

Benim kızımda bu yıl Yönder Koleji 1. sınıfa başlayacak. Memnuniyetiniz devam ediyor mu?

Kullanıcı avatarı
Emine
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: İzmir Yönder Koleji Hakkında Yorumum

Mesaj gönderen Emine » 24 Ağu 2017, 16:25

Merhaba, son yorumumdan itibaren 2 yıl geçmiş. Kızım Ceylin 6. sınıfa geçti küçük kızım Miray da 2. sınıfa geçti. Memnuniyetim devam ediyor. İzmir'de Yönder Koleji olduğu için çok şanslıyız 💜 Size de hayırlı olsun.
    • Anne kalbi, çocuğun okuludur.
Resim

“ÖZEL İZMİR YÖNDER İLKOKULU (İZMİR YÖNDER KOLEJİ)” sayfasına dön